Spyderco Bow River OD Green Blk Bld Knife [FB46GPODBK]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Bow River Fixed Blade Knife OD Green/Gray G-10 (4.4" Black) FB46GPODBK
Spyderco Bow River Fixed Blade Knife OD Green/Gray G-10 (4.4" Black) FB46GPODBK is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This distributor exclusive Bow River fixed blade has a layered OD green and gray G-10 handle with a black finished blade. Features: Black finished blade made from 8Cr13MoV stainless steel with Spyderco's signature Round Hole. Layered OD green and gray G-10 handle scales that are pinned to a full tang.
Black leather belt sheath that is precisely fitted. The Bow River from Spyderco is a budget-friendly, versatile fixed blade that was designed to manage a wide range of outdoor cutting chores.
Key Features
- Blade length: 4.40"
- Blade steel: 8Cr13MoV
- Blade style: Trailing Point
- Blade finish: Black
- Edge type: Plain
- Handle material: G-10
- Color: Gray, OD Green
- Weight: 3.90 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | FB46GPODBK |
| Origin: | China |
| Model Number: | Bow River |
| Country of Origin: | China |
| Overall Length: | 8.14" |
| Blade Length: | 4.40" |
| Cutting Edge: | 3.80" |
| Blade Thickness: | 0.12" |
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
| Blade Style: | Trailing Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Black |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 3.74" |
| Handle Thickness: | 0.70" |
| Handle Material: | G-10 |
| Color: | Gray, OD Green |
| Weight: | 3.90 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Knife Type: | Fixed Blade |
| Best Use: | Camp/Hike, Hunting |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 1.00" |
| Designer: | Phil Wilson |
| Handle Width: | 1.00" |
| Sheath: | Leather |