Buck 790 Mini Range Pro Crossbar Lock Knife Black GFN (2.6" Satin) 0790BKS1-B
Free shipping for orders over $69
Buck 790 Mini Range Pro Crossbar Lock Knife Black GFN (2.6" Satin) 0790BKS1-B
Buck 790 Mini Range Pro Crossbar Lock Knife Black GFN (2.6" Satin) 0790BKS1-B is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Drop point blade with a satin finish made from 154CM steel. Opener: Thumb stud opener for easy single-handed use. Handle: Lightweight and durable black GFN handle. Lock: Crossbar lock for easy one-handed use. Carry: Tip-up pocket clip for ambidextrous carry.
Buck Knives 790 Mini Range Pro Buck Knives has built an excellent, budget-friendly crossbar lock knife that's tough and affordable. Made in the USA, this folder incorporates a grippy GFN handle with a smooth pivot and high-quality steel blade.
Key Features
- Blade length: 2.63"
- Blade steel: 154CM
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: Other
- Color: Black
- Opener: Thumb Stud
- Lock: Crossbar Lock
- Weight: 1.90 oz.
Specifications
| Brand: | Buck Knives |
| Vendor Code: | 13909 |
| Origin: | USA |
| Model Number: | 790 Mini Range Pro |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 6.26" |
| Blade Length: | 2.63" |
| Blade Thickness: | 0.09" |
| Blade Material: | 154CM |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 3.63" |
| Handle Material: | Other |
| Color: | Black |
| Weight: | 1.90 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Stud |
| Lock Type: | Crossbar Lock |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |