Gerber EAB Lite Knife [31-000345N]
Free shipping for orders over $69
Gerber Exchange-A-Blade EAB Lite Folding Utility Blade Knife
Gerber Exchange-A-Blade EAB Lite Folding Utility Blade Knife is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
The Gerber Exchange-A-Blade E.A.B. Lite pocket knife is a convenient, compact sized folder that uses contractor grade or standard size utility blades that can be easily replaced as necessary. The stainless steel handle has a liner lock and pocket or a money clip.
To replace the razor blade, simply raise the screw for easy opening.
Key Features
- Blade length: 1.50"
- Blade steel: Stainless Steel
- Blade style: Other
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: Stainless Steel
- Color: Gray
- Lock: Liner Lock
- Weight: 2.50 oz.
Specifications
| Brand: | Gerber |
| Vendor Code: | 31-000345N |
| Origin: | China |
| Model Number: | EAB |
| Country of Origin: | China |
| Overall Length: | 5.10" |
| Blade Length: | 1.50" |
| Blade Thickness: | 0.04" |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Blade Style: | Other |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 2.85" |
| Handle Material: | Stainless Steel |
| Color: | Gray |
| Weight: | 2.50 oz. |
| User: | Right Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |