Gerber Freeman Guide Lockback Knife [31-000591N]
Free shipping for orders over $69
Gerber Freeman Guide Folding Knife Black (3.6" Bead Blast)
Gerber Freeman Guide Folding Knife Black (3.6" Bead Blast) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Satin-finished stainless steel blade. Thumb stud opener. Black rubber handle that's textured for grip. Liner lock system. Black nylon carry sheath. The Gerber Freeman Guide folding knife is an affordable cutterâbut who said it's not a quality one?
Sometimes all you need is a knife to get the job done, one that doesn't need to be fancy, or be made from the best materials money can buy. The Freeman Guide is that kind of a knife: it will cut and hold together, just like you want.
Key Features
- Blade length: 3.60"
- Blade steel: Stainless Steel
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Bead Blast
- Edge type: Plain
- Handle material: Rubber
- Color: Black
- Opener: Thumb Stud
- Lock: Liner Lock
- Weight: 6.60 oz.
Specifications
| Brand: | Gerber |
| Vendor Code: | 31-000591N |
| Origin: | China |
| Model Number: | Freeman |
| Country of Origin: | China |
| Overall Length: | 8.10" |
| Blade Length: | 3.60" |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Blade Style: | Drop Point |
| Finish: | Bead Blast |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 4.50" |
| Handle Material: | Rubber |
| Color: | Black |
| Weight: | 6.60 oz. |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Stud |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Best Use: | Hunting |
| Product Type: | Knife |
| Frame Liner: | Steel |