Gerber E.A.B. Mini Silver Knife [1072684]
Free shipping for orders over $69
Gerber EAB Mini Utility Knife Silver Stainless Steel (0.7" Utility Blade)
Gerber EAB Mini Utility Knife Silver Stainless Steel (0.7" Utility Blade) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Replaceable stainless steel utility blade. Opener: Thumb slide opener for easy one-handed operation. Handle: Silver metal handle for excellent toughness. Lock: Slide lock for solid blade lockup. Gerber EAB Mini The Gerber EAB Mini Utility Knife is a little blade with big potential!
Donât let its size fool you; this compact tool uses a standard utility blade. Itâs perfect for opening packages, cutting boxes, or even tackling drywall. And the best part? Itâs so lightweight and small, youâll hardly notice it hanging out on your keychain.
Key Features
- Blade length: 0.70"
- Blade steel: Stainless Steel
- Blade style: Reverse Tanto
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: Metal
- Color: Silver
- Opener: Thumb Slide
- Lock: Other
- Weight: 1.30oz.
Specifications
| Brand: | Gerber |
| Vendor Code: | 1072684 |
| Origin: | China |
| Model Number: | EAB Mini |
| Country of Origin: | China |
| Overall Length: | 4.20" |
| Blade Length: | 0.70" |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Blade Style: | Reverse Tanto |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 3.50" |
| Handle Material: | Metal |
| Color: | Silver |
| Weight: | 1.30oz. |
| User: | Right Hand |
| Knife Type: | OTF Manual |
| Opener: | Thumb Slide |
| Lock Type: | Other |
| Best Use: | Utility |
| Product Type: | Knife |