Gerber LST Lockback Black Knife [1074516]
Free shipping for orders over $69
Gerber LST Lockback Knife Black GFN (2.5" Stonewash)
Gerber LST Lockback Knife Black GFN (2.5" Stonewash) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Drop point blade with a stonewash finish made from 440A steel. Opener: Thumb hole opener for convenient blade operation. Handle: Black glass-filled nylon (GFN) handle. Lock: Lockback for reliable lockup and a classic feel. Carry: Tip-up pocket clip for right-side pocket carry.
Gerber LST The Gerber LST is a super-light lockback folding pocket knife. It has a drop point blade with a thumb hole opener and a thermoplastic handle molded for grip. The knife has a deep-carry wire pocket clip. If you need a good, no-nonsense EDC knife and you're on a budget, choose the Gerber LST.
Key Features
- Blade length: 2.50"
- Blade steel: 440A
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Stonewash
- Edge type: Plain
- Handle material: Other
- Color: Black
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Lockback
- Weight: 1.30 oz.
Specifications
| Brand: | Gerber |
| Vendor Code: | 1074516 |
| Origin: | China |
| Model Number: | LST |
| Country of Origin: | China |
| Overall Length: | 6.30" |
| Blade Length: | 2.50" |
| Blade Material: | 440A |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Stonewash |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 3.80" |
| Handle Material: | Other |
| Color: | Black |
| Weight: | 1.30 oz. |
| User: | Right Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Lockback |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |