Gerber LST Mini Lockback Green Knife [1074530]
Free shipping for orders over $69
Gerber LST Mini Lockback Knife Lichen Green GFN (1.9" Stonewash)
Gerber LST Mini Lockback Knife Lichen Green GFN (1.9" Stonewash) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Drop point blade with a stonewash finish made from 440A steel. Opener: Thumb hole opener for easy and smooth blade operation. Handle: Lichen green glass-filled nylon (GFN) handle with lanyard hole and grab tab. Lock: Lockback for solid lockup with a traditional feel.
Gerber LST Mini The Gerber LST Mini is a bite-sized ultra-light lockback pocket knife. It has a distinctive, utilitarian drop point blade and a polymer handle molded with attractive details. The knife includes a matching lanyard. If you're in the market for a simple, small EDC knife, you'll love the LST Mini.
Key Features
- Blade length: 1.90"
- Blade steel: 440A
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Stonewash
- Edge type: Plain
- Handle material: Other
- Color: Green
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Lockback
- Weight: 0.50 oz.
Specifications
| Brand: | Gerber |
| Vendor Code: | 1074530 |
| Origin: | China |
| Model Number: | LST Mini |
| Country of Origin: | China |
| Overall Length: | 4.60" |
| Blade Length: | 1.90" |
| Blade Material: | 440A |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Stonewash |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 2.70" |
| Handle Material: | Other |
| Color: | Green |
| Weight: | 0.50 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Lockback |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |