Gerber Flatiron Framelock Black Knife [30-001494N]
Free shipping for orders over $69
Gerber FlatIron Cleaver Frame Lock Knife Dark Gray Aluminum (3.5" Stonewash)
Gerber FlatIron Cleaver Frame Lock Knife Dark Gray Aluminum (3.5" Stonewash) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
The Gerber FlatIron is a robust cleaver folding knife built for general utility and easy everyday carry. This model is outfitted with a dark gray aluminum handle and a stonewashed 7CrMoV stainless steel blade.
Ergonomic contouring and a sizable finger choil provide a comfortable and secure grip while cutting or chopping. Features: Stylish cleaver blade with elongated thumb hole for easy one-handed use. Durable frame lock mechanism with over-travel stop provides solid blade lockup.
Key Features
- Blade length: 3.50"
- Blade steel: 7Cr17MoV
- Blade style: Cleaver
- Blade finish: Stonewash
- Edge type: Plain
- Handle material: Aluminum
- Color: Gray
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Frame Lock
- Weight: 5.61 oz.
Specifications
| Brand: | Gerber |
| Vendor Code: | 30-001494N |
| Origin: | China |
| Model Number: | FlatIron |
| Country of Origin: | China |
| Overall Length: | 8.375" |
| Blade Length: | 3.50" |
| Cutting Edge: | 3.00" |
| Blade Thickness: | 0.15" |
| Blade Material: | 7Cr17MoV |
| Blade Style: | Cleaver |
| Blade Grind: | Hollow |
| Finish: | Stonewash |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 4.875" |
| Handle Thickness: | 0.43" |
| Handle Material: | Aluminum |
| Color: | Gray |
| Weight: | 5.61 oz. |
| User: | Right Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 1.13" |
| Frame Liner: | Steel |
| Handle Width: | 1.125" |