Gerber Doubledown Machete Black [30-001536N]
Free shipping for orders over $69
Gerber Doubledown QuadLock Knife Black (6.8" Stonewash) 30-001536N
Gerber Doubledown QuadLock Knife Black (6.8" Stonewash) 30-001536N is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Gerber Doubledown has a black handle and a stonewashed drop point blade. Utilizing Gerber's QuadLock system for maximum strength, the Doubledown is a collapsible survival knife that is designed to be taken with you even to the most dangerous of places.
This folding machete is perfect for heavy duty cutting and chopping tasks. It folds in to itself and latches to prevent accidental deployment.
Key Features
- Blade length: 6.75"
- Blade steel: Stainless Steel
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Stonewash
- Edge type: Plain
- Handle material: FRN
- Color: Black
- Lock: Other
- Weight: 1 lb. 0.48 oz.
Specifications
| Brand: | Gerber |
| Vendor Code: | 30-001536N |
| Origin: | USA, China |
| Model Number: | Doubledown |
| Country of Origin: | USA, China |
| Overall Length: | 15.10" |
| Blade Length: | 6.75" |
| Blade Thickness: | 0.14" |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Blade Style: | Drop Point |
| Finish: | Stonewash |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 8.375" |
| Handle Thickness: | 0.91" |
| Handle Material: | FRN |
| Color: | Black |
| Weight: | 1 lb. 0.48 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Knife Type: | Manual |
| Lock Type: | Other |
| Best Use: | Camp/Hike |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 1.50" |
| Handle Width: | 1.75" |
| Sheath: | Nylon |