Gerber Fastball Linerlock Gray Knife [30-001611]
Free shipping for orders over $69
Gerber Fastball Liner Lock Flipper Knife Urban Gray (3" Stonewash) 30-001611
Gerber Fastball Liner Lock Flipper Knife Urban Gray (3" Stonewash) 30-001611 is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
The Gerber Fastball offers American made durability and a precision EDC design. This ball-bearing pivot knife sports a wharncliffe blade and an urban gray aircraft grade aluminum handle. Item includes a 3-way reversible stainless steel pocket clip for versatile everyday carry.
Features: Premium S30V steel provides a high performance cutting edge. 3-way reversible pocket clip for ambidextrous left or right side carry. Slim, and lightweight aluminum build offers streamlined everyday carry comfort.
Key Features
- Blade length: 3.00"
- Blade steel: CPM S30V
- Blade style: Wharncliffe
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: Aluminum
- Color: Gray
- Opener: Flipper
- Lock: Liner Lock
- Weight: 2.79 oz.
Specifications
| Brand: | Gerber |
| Vendor Code: | 30-001611 |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Fastball |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 7.10" |
| Blade Length: | 3.00" |
| Cutting Edge: | 2.75" |
| Blade Thickness: | 0.11" |
| Blade Material: | CPM S30V |
| Blade Style: | Wharncliffe |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 4.00" |
| Handle Thickness: | 0.41" |
| Handle Material: | Aluminum |
| Color: | Gray |
| Weight: | 2.79 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up, Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Flipper |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 0.88" |
| Frame Liner: | Steel |
| Handle Width: | 0.875" |