Gerber Ayako Framelock Silver Knife [30-001689]
Free shipping for orders over $69
Gerber Ayako Frame Lock Knife Gray Aluminum (3.5" Black) 30-001689
Gerber Ayako Frame Lock Knife Gray Aluminum (3.5" Black) 30-001689 is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Ayako features an aluminum front scale and a black blade with a plain edge. The Gerber Ayako is a Japanese-inspired folding knife. It has a modified standard style blade designed with Japan's iconic cutlery in mind. The blade is black oxide coated and can be opened via the thumb hole or front flipper.
It is secured with a frame lock and includes a tip-down pocket clip for easy carry. Add this unique folder to your collection!
Key Features
- Blade length: 3.50"
- Blade steel: 7Cr17MoV
- Blade style: Standard
- Blade finish: Gray
- Edge type: Plain
- Handle material: Aluminum
- Color: Gray
- Opener: Flipper, Thumb Hole
- Lock: Frame Lock
- Weight: 3.67 oz.
Specifications
| Brand: | Gerber |
| Vendor Code: | 30-001689 |
| Origin: | China |
| Model Number: | Ayako |
| Country of Origin: | China |
| Overall Length: | 8.00" |
| Blade Length: | 3.50" |
| Cutting Edge: | 3.625" |
| Blade Thickness: | 0.11" |
| Blade Material: | 7Cr17MoV |
| Blade Style: | Standard |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Gray |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 4.625" |
| Handle Thickness: | 0.44" |
| Handle Material: | Aluminum |
| Color: | Gray |
| Weight: | 3.67 oz. |
| User: | Right Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Flipper, Thumb Hole |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 0.88" |
| Frame Liner: | Steel |
| Handle Width: | 1.00" |