Gerber Downwind Ulu Green Knife [30-001824]
Free shipping for orders over $69
Gerber Downwind Ulu Fixed Blade Knife Flat Sage Green G-10 (3.5" SS) 30-001824
Gerber Downwind Ulu Fixed Blade Knife Flat Sage Green G-10 (3.5" SS) 30-001824 is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Grippy layered G-10 handle material that remains efficient when wet. Unique fixed blade made of 7Cr17MoV stainless steel. Waxed canvas sheath for storing and carrying.
The Gerber Downwind Fixed Blade Hunting Series pays respects to traditional aesthetics while sporting modern day materials to provide the best hunting experience by having an efficient fixed blade.
Key Features
- Blade length: 3.50"
- Blade steel: 7Cr17MoV
- Blade style: Cleaver
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: G-10, GFN
- Color: Green, Black
- Weight: 5.04 oz.
Specifications
| Brand: | Gerber |
| Vendor Code: | 30-001824 |
| Origin: | China |
| Model Number: | Ulu |
| Country of Origin: | China |
| Overall Length: | 6.50" |
| Blade Length: | 3.50" |
| Cutting Edge: | 4.875" |
| Blade Thickness: | 0.11" |
| Blade Material: | 7Cr17MoV |
| Blade Style: | Cleaver |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 3.00" |
| Handle Thickness: | 0.55" |
| Handle Material: | G-10, GFN |
| Color: | Green, Black |
| Weight: | 5.04 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Knife Type: | Fixed Blade |
| Best Use: | Camp/Hike, Hunting |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 3.25" |
| Handle Width: | 1.125" |
| Sheath: | Canvas |