Gerber Bolo Machete [31-002076N]
Free shipping for orders over $69
Gerber Gator Bolo Machete (15.44" Black)
Gerber Gator Bolo Machete (15.44" Black) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
The Gator Bolo Machete is Gerber's addition to the popular Bolo shape, which originated in southeast Asia. The distinctive bulge of the Gator Bolo Machete adds heft to the fore-blade for additional chopping power.
Made of 1055 steel with full-tang construction, the Gator Bolo continues the long tradition of Gator Machetes. Finished off with an ergonomic Gator Grip handle and lanyard. Included nylon sheath features belt loop and d-loop for easy carrying.
Key Features
- Blade length: 15.50"
- Blade steel: 1050
- Blade style: Other
- Blade finish: Black
- Edge type: Plain
- Handle material: GFN
- Color: Black
- Weight: 1 lb. 4.80 oz.
Specifications
| Brand: | Gerber |
| Vendor Code: | 31-002076N |
| Origin: | China |
| Model Number: | Bolo |
| Country of Origin: | China |
| Overall Length: | 22.50" |
| Blade Length: | 15.50" |
| Blade Material: | 1050 |
| Blade Style: | Other |
| Finish: | Black |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 7.00" |
| Handle Material: | GFN |
| Color: | Black |
| Weight: | 1 lb. 4.80 oz. |
| Knife Type: | Fixed Blade |
| Best Use: | Camp/Hike |
| Product Type: | Machete |