Gerber Fuse Linerlock Black Knife [30-001874]
Free shipping for orders over $69
Gerber Fuse Liner Lock Knife Black GFN (3.4" Black SW) 30-001874
Gerber Fuse Liner Lock Knife Black GFN (3.4" Black SW) 30-001874 is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Stainless steel and GFN merged handle with gripping texture. 7Cr17MoV steel in a drop point lade shape with dual thumb studs. Deep carry pocket clip for tip-up carrying. Liner locking mechanism with exposed jimping on the spine for added grip security.
This Fuse liner lock model sports a black GFN and stainless steel handle. Looking for something new for your EDC collection? Say hello to the Gerber Fuse. This liner lock, folding knife steps up to the ring with a blended stainless steel and GFN handle with a modernized and rigid design.
Key Features
- Blade length: 3.375"
- Blade steel: 7Cr17MoV
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Stonewash
- Edge type: Plain
- Handle material: GFN, Stainless Steel
- Color: Black
- Opener: Thumb Stud
- Lock: Liner Lock
- Weight: 2.83 oz.
Specifications
| Brand: | Gerber |
| Vendor Code: | 30-001874 |
| Origin: | China |
| Model Number: | Fuse |
| Country of Origin: | China |
| Overall Length: | 8.25" |
| Blade Length: | 3.375" |
| Cutting Edge: | 3.25" |
| Blade Thickness: | 0.11" |
| Blade Material: | 7Cr17MoV |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Stonewash |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 5.125" |
| Handle Thickness: | 0.42" |
| Handle Material: | GFN, Stainless Steel |
| Color: | Black |
| Weight: | 2.83 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Stud |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 0.88" |
| Frame Liner: | Steel |
| Handle Width: | 0.89" |