Gerber Compact Clearpath Machete [31-003154]
Free shipping for orders over $69
Gerber Compact Clearpath Machete Fixed Blade (11" Bead Blast) 31-003154
Gerber Compact Clearpath Machete Fixed Blade (11" Bead Blast) 31-003154 is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Manage any wilderness adventure with the Gerber Compact Clearpath Machete. This bad boy is compact enough for comfortable carry yet large enough for any difficult cutting job. The blade is made from stainless steel with a bead blast finish for maximized corrosion resistance.
It has a gator grip handle that offers outstanding grip performance. A lanyard cord finishes off the highly functional design. Item includes a nylon sheath for comfortable carry.
Key Features
- Blade length: 11.00"
- Blade steel: Stainless Steel
- Blade style: Other
- Blade finish: Bead Blast
- Edge type: Plain
- Handle material: Polymer
- Color: Black, Orange
- Weight: 1 lb. 2.07oz.
Specifications
| Brand: | Gerber |
| Vendor Code: | 31-003154 |
| Origin: | China |
| Model Number: | Compact Clearpath |
| Country of Origin: | China |
| Overall Length: | 17.375" |
| Blade Length: | 11.00" |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Blade Style: | Other |
| Finish: | Bead Blast |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 6.375" |
| Handle Material: | Polymer |
| Color: | Black, Orange |
| Weight: | 1 lb. 2.07oz. |
| User: | Right Hand |
| Knife Type: | Fixed Blade |
| Best Use: | Camp/Hike |
| Product Type: | Knife |
| Sheath: | Nylon |