Gerber Flatiron Framelock Blue Knife [31-003902]
Free shipping for orders over $69
Gerber FlatIron Cleaver Frame Lock Knife Blue Micarta (3.5" Satin) 30-001789
Gerber FlatIron Cleaver Frame Lock Knife Blue Micarta (3.5" Satin) 30-001789 is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
The Gerber FlatIron is a robust cleaver folding knife built for general utility and easy everyday carry. This model is outfitted with a dark blue micarta handle and a D2 blade. Ergonomic contouring and a sizable finger choil provide a comfortable and secure grip while cutting or chopping.
Features: Stylish cleaver blade with elongated thumb hole for easy one-handed use. Durable frame lock mechanism with over-travel stop provides solid blade lockup. Stout stainless steel pocket clip for secure everyday carry.
Key Features
- Blade length: 3.50"
- Blade steel: D2
- Blade style: Cleaver
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: Micarta
- Color: Blue
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Frame Lock
- Weight: 5.35 oz.
Specifications
| Brand: | Gerber |
| Vendor Code: | 31-003902 |
| Origin: | China |
| Model Number: | FlatIron |
| Country of Origin: | China |
| Overall Length: | 8.375" |
| Blade Length: | 3.50" |
| Cutting Edge: | 3.00" |
| Blade Thickness: | 0.15" |
| Blade Material: | D2 |
| Blade Style: | Cleaver |
| Blade Grind: | Hollow |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 4.875" |
| Handle Thickness: | 0.43" |
| Handle Material: | Micarta |
| Color: | Blue |
| Weight: | 5.35 oz. |
| User: | Right Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 1.13" |
| Frame Liner: | Steel |
| Handle Width: | 1.125" |