Gerber LST Lockback Knife [22-06009]
Free shipping for orders over $69
Gerber LST Drop Point Lockback Knife (2.625" Bead Blast) 06009
Gerber LST Drop Point Lockback Knife (2.625" Bead Blast) 06009 is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
The LST traditional knife was first brought to market by Pete Gerber back in 1980. He worked with designer Blackie Collins to create an all-synthetic handle. The LST Drop Point folder weighs just over 1 ounce thanks to a glass-filled nylon handle.
The drop point blade is bead blast finished 420HC steel with full hollow ground edge and lock up with the steel lockback. The LST is a great keychain knife size and fitted with lanyard hole for attachment.
Key Features
- Blade length: 2.625"
- Blade steel: 420
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Bead Blast
- Edge type: Plain
- Handle material: GFN
- Color: Black
- Lock: Lockback
- Weight: 1.20oz.
Specifications
| Brand: | Gerber |
| Vendor Code: | 22-06009 |
| Origin: | USA |
| Model Number: | LST |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 6.10" |
| Blade Length: | 2.625" |
| Blade Thickness: | 0.11" |
| Blade Material: | 420 |
| Blade Style: | Drop Point |
| Finish: | Bead Blast |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 3.61" |
| Handle Material: | GFN |
| Color: | Black |
| Weight: | 1.20oz. |
| User: | Right Hand |
| Knife Type: | Manual |
| Lock Type: | Lockback |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |