Gerber Paraframe I Knife [22-08445N]
Free shipping for orders over $69
Gerber Paraframe Ti I Frame Lock Knife (3" Gray Serr) 8445
Gerber Paraframe Ti I Frame Lock Knife (3" Gray Serr) 8445 is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
The Paraframe I is a skeletonized frame-lock design that reduces weight while still satisfying your need for a reliable blade and strong locking mechanism. Both the serrated clip point blade and framelock handle are titanium coated.
With a tip-down carry pocket clip, the Paraframe I is everything you need in an everyday carry folder.
Key Features
- Blade length: 3.01"
- Blade steel: Stainless Steel
- Blade style: Clip Point
- Blade finish: Gray
- Edge type: Serrated
- Handle material: Stainless Steel
- Color: Gray
- Opener: Thumb Stud
- Lock: Frame Lock
- Weight: 2.60 oz.
Specifications
| Brand: | Gerber |
| Vendor Code: | 22-08445N |
| Origin: | China |
| Model Number: | Paraframe |
| Country of Origin: | China |
| Overall Length: | 7.00" |
| Blade Length: | 3.01" |
| Blade Thickness: | 0.09" |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Blade Style: | Clip Point |
| Finish: | Gray |
| Edge Type: | Serrated |
| Handle Length: | 4.00" |
| Handle Thickness: | 0.32" |
| Handle Material: | Stainless Steel |
| Color: | Gray |
| Weight: | 2.60 oz. |
| User: | Right Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Stud |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Frame Liner: | Steel |