Leupold BX-1 Rogue Binoculars 8x25mm [59220]
by Leupold
Original price
$124.99
-
Original price
$124.99
Original price
$124.99
$124.99
-
$124.99
Current price
$124.99
Free shipping for orders over $69
<p>Earn%20[points_amount]%20when%20you%20buy%20this%20item.</p>
The Leupold BX-1 Rogue Binoculars 8x25mm [59220] combines ergonomic handling with bright, sharp optics for glassing in the field or at matches. Waterproof / fogproof builds and fully coated optical paths help maintain contrast when weather and light change.
Highlights from supplier specifications
- 4.3" overall.
- Actual magnification: 8x.
- Eye relief: 15mm.
- Objective clear aperture: 25mm.
- Coated optics.
- Weight: 12.7oz.
- Nitrogen-filled.
- Angular FOV: 6.4 degrees.
- Twilight Factor: 14.1.
- Exit Pupil: 3.1mm.
- Close Focus Distance: 14.1ft.
- Aluminum construction.
- Color: Matte black.
Specifications
| Brand | Leupold |
| SKU | LP59220 |
| Vendor Code | 59220 |
| Origin | China |
| Overall length | 4.3" overall |
| Weight | 12.7oz |
| Magnification | 8x |
| Eye relief | 15mm |
| FOV | 337ft |
| Objective | 25mm |