Microtech Amphibian Ram-Lok Select Smooth Titanium Folding Knife [137RL-10FRMS2]
Free shipping for orders over $69
Microtech Amphibian Ram-Lok Select Folding Knife [137RL-10FRMS2]
Microtech Amphibian Ram-Lok Select Folding Knife [137RL-10FRMS2] is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
5.38" (13.67cm) closed. 4" (10.16cm) stonewash finish Bohler M390MK stainless blade. Stonewash smooth titanium handle. Lanyard hole. Marfione Select. Blue titanium and double vapor blast stainless accents.
Microtech Amphibian Ram-Lok Select Folding Knife [137RL-10FRMS2] is a Microtech model built for reliable everyday carry and field use. 5.38" (13.67cm) closed. 4" (10.16cm) stonewash finish Bohler M390MK stainless blade. Stonewash smooth titanium handle. Pocket clip. Lanyard hole. Marfione Select.
Blue titanium and double vapor blast stainless accents. Boxed. Blade length: 4"; Blade steel: Bohler M390MK; Blade finish: Stonewash; Handle material: Titanium; Color: Blue. Country of origin: USA.
Key Features
- Blade length: 4"
- Blade steel: Bohler M390MK
- Blade finish: Stonewash
- Edge type: Plain
- Handle material: Titanium
- Color: Blue
- Weight: 0.68 lbs (supplier)
Specifications
| Brand: | Microtech |
| Vendor Code: | 137RL-10FRMS2 |
| Origin: | USA |
| Model Number: | 137RL-10FRMS2 |
| Country of Origin: | USA |
| Blade Length: | 4" |
| Blade Material: | Bohler M390MK |
| Finish: | Stonewash |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Material: | Titanium |
| Color: | Blue |
| Weight: | 0.68 lbs (supplier) |
| Pocket Clip: | Tip-up pocket clip |
| Product Type: | Folding Knife |
| Closed Length: | 5.38" |
| Lanyard Hole: | Yes |