Microtech MSI Ram-Lok Marfione Select Blue Folding Knife [210-10APFRMS2]
Free shipping for orders over $69
Microtech MSI Ram-Lok Marfione Select Folding Knife [210-10APFRMS2]
Microtech MSI Ram-Lok Marfione Select Folding Knife [210-10APFRMS2] is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
5" (12.7cm) closed. 3.75" (9.53cm) Apocalyptic finish Bohler M390MK stainless sheepsfoot blade. Antique blue frag pattern titanium handle. Lanyard hole. Blue titanium and Apocalyptic finish stainless accents.
Microtech MSI Ram-Lok Marfione Select Folding Knife [210-10APFRMS2] is a Microtech model built for reliable everyday carry and field use. 5" (12.7cm) closed. 3.75" (9.53cm) Apocalyptic finish Bohler M390MK stainless sheepsfoot blade. Antique blue frag pattern titanium handle. Thumb pull. Lanyard hole. Pocket clip.
Blue titanium and Apocalyptic finish stainless accents. Boxed. Blade length: 3.75"; Blade steel: Bohler M390MK; Blade style: Sheepsfoot; Blade finish: Apocalyptic; Handle material: Titanium; Color: Blue. Opener: Thumb pull. Country of origin: USA.
Key Features
- Blade length: 3.75"
- Blade steel: Bohler M390MK
- Blade style: Sheepsfoot
- Blade finish: Apocalyptic
- Edge type: Plain
- Handle material: Titanium
- Color: Blue
- Opener: Thumb pull
- Weight: 0.62 lbs (supplier)
Specifications
| Brand: | Microtech |
| Vendor Code: | 210-10APFRMS2 |
| Origin: | USA |
| Model Number: | 210-10APFRMS2 |
| Country of Origin: | USA |
| Blade Length: | 3.75" |
| Blade Material: | Bohler M390MK |
| Blade Style: | Sheepsfoot |
| Finish: | Apocalyptic |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Material: | Titanium |
| Color: | Blue |
| Weight: | 0.62 lbs (supplier) |
| Pocket Clip: | Tip-up pocket clip |
| Opener: | Thumb pull |
| Product Type: | Folding Knife |
| Closed Length: | 5" |
| Lanyard Hole: | Yes |