Microtech Socom Alpha Mini Warcom Knife [93M-3DLCCFS]
Free shipping for orders over $69
Microtech Socom Alpha Mini Warcom Fixed Blade Knife CF (3.7" Black Full Serr)
Microtech Socom Alpha Mini Warcom Fixed Blade Knife CF (3.7" Black Full Serr) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Black Warcom DLC reverse tanto blade with a fully serrated edge. Handle: Black carbon fiber handle for grip. Carry: Kydex belt sheath. Socom Series The Microtech Socom series takes its name from the United States Special Operations Command, shortened to Socom.
Socom is a Department of Defense functional command of United States special operations. Under its purview are some units you might have heard of, like the Navy SEALs, the Air Force PJs, the Army Rangers, and more. A knife that borrows such a name must mean business, and the Microtech Socom series absolutely does.
Key Features
- Blade length: 3.70"
- Blade steel: Bohler M390
- Blade style: Reverse Tanto
- Blade finish: Black
- Edge type: Fully Serrated
- Handle material: Carbon Fiber
- Color: Black
- Weight: 6.40 oz.
Specifications
| Brand: | Microtech |
| Vendor Code: | 93M-3DLCCFS |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Socom Alpha Mini |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 8.20" |
| Blade Length: | 3.70" |
| Cutting Edge: | 3.60" |
| Blade Thickness: | 0.16" |
| Blade Material: | Bohler M390 |
| Blade Style: | Reverse Tanto |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Black |
| Edge Type: | Fully Serrated |
| Handle Length: | 4.50" |
| Handle Thickness: | 0.70" |
| Handle Material: | Carbon Fiber |
| Color: | Black |
| Weight: | 6.40 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Knife Type: | Fixed Blade |
| Best Use: | Tactical |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 1.35" |
| Handle Width: | 1.25" |
| Sheath: | Kydex |