Nanuk 904 Waterproof Case Orange
Free shipping for orders over $69
The Nanuk 904 Waterproof Case Orange is a NANUK waterproof, dustproof hard case designed to protect your gear in tough conditions. Dimensions: 10.2" x 7.9" x 4.5". Cubed foam insert. Interior dimensions: 8.4" x 6.0" x 3.7". Base depth: 2.9".
Crushproof NK-7 resin construction and the PowerClaw latching system ensure a secure closure. NANUK cases are made in Canada and backed by a limited lifetime warranty.
Specifications
| Brand: | Nanuk |
| SKU: | NNK90410OR |
| Vendor Code: | 904S-010OR-0A0 |
| Origin: | Canada |
| Exterior (L×W×H): | 10.2" × 7.9" × 4.5" |
| Interior (L×W×H): | 8.4" × 6.0" × 3.7" |
| Weight (empty): | 1.6 lb |
| Max buoyancy: | 7 lb |
| Material: | NK-7 resin (crushproof) |