Spyderco Manix 2 Salt Ball Bearing Lock (Yellow) (3.38" Satin) Knife [C101PYL2]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Manix 2 MagnaCut Lightweight Salt Knife Yellow Polymer (3.4" Satin)
Spyderco Manix 2 MagnaCut Lightweight Salt Knife Yellow Polymer (3.4" Satin) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Satin-finished CPM MagnaCut steel blade. Spyderco's signature Round Hole opener for buttery-smooth opening. Yellow FRN handle scales over stainless steel liners. Ball bearing lock for maximum safety and accessibility. Reversible tip-up stainless steel pocket clip.
The Manix 2 is an assembly of small seemingly inconsequential features that added together, result in one of the strongest knives from Spyderco to date. Outstanding ergonomics result from the convenient slide lock, the relationship between the blade's weight, and the handle's shape.
Key Features
- Blade length: 3.375"
- Blade steel: CPM MagnaCut
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: Polymer
- Color: Yellow
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Other
- Weight: 3.00 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C101PYL2 |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Manix 2 |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 8.00" |
| Blade Length: | 3.375" |
| Cutting Edge: | 2.88" |
| Blade Thickness: | 0.13" |
| Blade Material: | CPM MagnaCut |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 4.625" |
| Handle Material: | Polymer |
| Color: | Yellow |
| Weight: | 3.00 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Other |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |