Spyderco Endura 4 Lockback (Stainless) (3.75" Satin) Knife [C10P]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Endura 4 Knife Stainless Steel SS (3.875" Satin) C10P
Spyderco Endura 4 Knife Stainless Steel SS (3.875" Satin) C10P is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Satin-finished drop point blade made of VG10 steel. Ambidextrous thumb hole opener. Stainless steel handle scales. Ambidextrous lockback mechanism. Four-position reversible pocket clip. This Spyderco Endura knife has a hollow ground VG-10 stainless steel blade that is satin finished with a plain cutting edge.
The handle is stainless steel, offering users a knife with a bit more heft and a flat surface that is ideal for engraving and personalizing your knife. The blade is premium VG-10 stainless steel from Seki-City Japan and has Spyderco's easy to use thumb hole for simple, efficient one-hand opening.
Key Features
- Blade length: 3.875"
- Blade steel: VG10
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: Steel
- Color: Gray
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Lockback
- Weight: 5.70 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C10P |
| Origin: | Japan |
| Model Number: | Endura |
| Country of Origin: | Japan |
| Overall Length: | 8.75" |
| Blade Length: | 3.875" |
| Cutting Edge: | 3.44" |
| Blade Thickness: | 0.13" |
| Blade Material: | VG10 |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 4.50" |
| Handle Thickness: | 0.31" |
| Handle Material: | Steel |
| Color: | Gray |
| Weight: | 5.70 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up, Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Lockback |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Closed Length: | 4.875" |