Spyderco Endura 4 Lockback Trainer (Red) (3.75" Satin) Knife [C10TR]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Endura 4 Trainer Knife Red FRN (3.56" Dull) C10TR
Spyderco Endura 4 Trainer Knife Red FRN (3.56" Dull) C10TR is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Dull trainer blade made of stainless steel. Ambidextrous thumb hole opener. Red FRN handle scales. Ambidextrous lockback mechanism. Four-position reversible pocket clip. Trainers or drones are non-sharpened knives that allow for the safe practice of Martial Blade Craft (MBC).
They let the user learn deployment/retrieval techniques, perform drills, and develop confidence and muscle memory without risking cutting themselves or others with a sharp blade. The Endura Trainer is identical in weight and size to the 'live' model.
Key Features
- Blade length: 3.56"
- Blade steel: AUS-6
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: FRN
- Color: Red
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Lockback
- Weight: 3.67 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C10TR |
| Origin: | Japan |
| Model Number: | Endura |
| Country of Origin: | Japan |
| Overall Length: | 8.56" |
| Blade Length: | 3.56" |
| Blade Thickness: | 0.13" |
| Blade Material: | AUS-6 |
| Blade Style: | Drop Point |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 5.00" |
| Handle Thickness: | 0.45" |
| Handle Material: | FRN |
| Color: | Red |
| Weight: | 3.67 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up, Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Lockback |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Closed Length: | 5.00" |
| Frame Liner: | Steel |