Spyderco Delica 4 Lockback Trainer (Red) (6" Satin) Knife [C11TR]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Delica 4 Knife Trainer Knife Red FRN (2.88" Dull) C11TR
Spyderco Delica 4 Knife Trainer Knife Red FRN (2.88" Dull) C11TR is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Satin-finished, dull drop point blade made from stainless steel. Ambidextrous thumb hole opener. Red FRN handle scales. Secure lockback mechanism. Four-way reversible pocket clip. This Spyderco Delica 4 knife has an red FRN handle and a dull AUS-6 stainless steel blade.
Martial artists and MBC practitioners all follow one cardinal rule, safe practice and training. Learning drills, actions and reactions with an unsharpened training blade allows you comfortable and realistic practice without the consequences of meeting a sharpened edge.
Key Features
- Blade length: 2.75"
- Blade steel: AUS-6
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Dull
- Handle material: Polymer
- Color: Red
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Lockback
- Weight: 2.60 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C11TR |
| Origin: | Japan |
| Model Number: | Delica |
| Country of Origin: | Japan |
| Overall Length: | 7.125" |
| Blade Length: | 2.75" |
| Blade Thickness: | 0.09" |
| Blade Material: | AUS-6 |
| Blade Style: | Drop Point |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Dull |
| Handle Length: | 4.25" |
| Handle Thickness: | 0.40" |
| Handle Material: | Polymer |
| Color: | Red |
| Weight: | 2.60 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up, Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Lockback |
| Product Type: | Trainer |
| Frame Liner: | Steel |