Spyderco Tenacious Carbon Fiber/G10 (3.5" Satin) Knife [C122CFP]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Tenacious Folding Knife Carbon Fiber/G-10 (3.375" Satin) C122CFP
Spyderco Tenacious Folding Knife Carbon Fiber/G-10 (3.375" Satin) C122CFP is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Satin-finished drop point blade made from 8Cr13MoV stainless steel. Thumb hole for classic Spyderco opening action. Carbon fiber and black G-10 handle. Stainless steel liner lock. Four-way reversible pocket clip. The mid-sized Spyderco Tenacious has a handle milled with prolonged fatigue-free cutting in mind.
Tucked inside are skeletonized steel liners increasing the handles rigidity and strength without adding non-functioning weight or bulky thickness. The stainless blade is ground flat from spine to cutting edge for cutting performance.
Key Features
- Blade length: 3.39"
- Blade steel: 8Cr13MoV
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: Carbon Fiber, G-10
- Color: Black
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Liner Lock
- Weight: 4.10 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C122CFP |
| Origin: | China |
| Model Number: | Tenacious |
| Country of Origin: | China |
| Overall Length: | 7.76" |
| Blade Length: | 3.39" |
| Blade Thickness: | 0.12" |
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 4.45" |
| Handle Thickness: | 0.47" |
| Handle Material: | Carbon Fiber, G-10 |
| Color: | Black |
| Weight: | 4.10 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up, Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Frame Liner: | Steel |