Spyderco Tenacious Linerlock Brown G10 (Brown) (3.38" Satin) Knife [C122GBNM4PS]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Tenacious M4 Brown G-10 Knife (3.4" Satin Serr) C122GBNM4PS
Spyderco Tenacious M4 Brown G-10 Knife (3.4" Satin Serr) C122GBNM4PS is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Partially serrated satin-finished drop point blade made from CPM M4 steel. Thumb hole for classic Spyderco opening action. Textured brown G-10 handle. Stainless steel liner lock. Four-way reversible pocket clip. This incarnation of the Spyderco Tenacious is crafted from CPM M4 tool steel.
Its fine grain structure has exceptional wear resistance and toughness. This Tenacious still has a handle milled with prolonged fatigue-free cutting in mind. Tucked inside are skeletonized steel liners increasing the handle??s rigidity and strength without adding non-functioning weight or bulky thickness.
Key Features
- Blade length: 3.35"
- Blade steel: CPM M4
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Serrated
- Handle material: FRN
- Color: Brown
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Liner Lock
- Weight: 4.20 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C122GBNM4PS |
| Origin: | China |
| Model Number: | Tenacious |
| Country of Origin: | China |
| Overall Length: | 7.71" |
| Blade Length: | 3.35" |
| Cutting Edge: | 3.35" |
| Blade Thickness: | 0.12" |
| Blade Material: | CPM M4 |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Serrated |
| Handle Length: | 4.38" |
| Handle Thickness: | 0.45" |
| Handle Material: | FRN |
| Color: | Brown |
| Weight: | 4.20 oz. |
| User: | Right Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up, Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Frame Liner: | Steel |