Spyderco Matriarch 2 Lockback (Black) (3.5" Satin) Knife [C12SBK2W]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Matriarch 2 Knife Emerson Black FRN (3.57" Satin Full Serr) C12SBK2W
Spyderco Matriarch 2 Knife Emerson Black FRN (3.57" Satin Full Serr) C12SBK2W is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Now with an Emerson wave opening feature for the quickest possible opening! The Matriarch 2 is built on the handle of the popular Endura4 design.
It features full skeletonized stainless steel liners, providing an outstanding balance of strength and weight, while its injection-molded FRN handle boasts Bi-Directional Texturing for a superior grip. Screw-together construction and phosphor-bronze washers ensure maximum precision and smooth operation.
Key Features
- Blade length: 3.57"
- Blade steel: VG10
- Blade style: Hawkbill
- Blade finish: Satin
- Edge type: Serrated
- Handle material: FRN
- Color: Black
- Opener: Thumb Hole, Wave Opener
- Lock: Lockback
- Weight: 3.50 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C12SBK2W |
| Origin: | Japan |
| Model Number: | Matriarch 2 |
| Country of Origin: | Japan |
| Overall Length: | 8.55" |
| Blade Length: | 3.57" |
| Cutting Edge: | 3.27" |
| Blade Thickness: | 0.12" |
| Blade Material: | VG10 |
| Blade Style: | Hawkbill |
| Blade Grind: | Hollow |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Serrated |
| Handle Length: | 4.98" |
| Handle Thickness: | 0.44" |
| Handle Material: | FRN |
| Color: | Black |
| Weight: | 3.50 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up, Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole, Wave Opener |
| Lock Type: | Lockback |
| Best Use: | Tactical |
| Product Type: | Knife |
| Frame Liner: | Steel |