Spyderco Persistence Linerlock Black (Black) (2.75" Satin) Knife [C136PBK]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Persistence Lightweight Liner Lock Knife Black (2.75" Satin) C136PBK
Spyderco Persistence Lightweight Liner Lock Knife Black (2.75" Satin) C136PBK is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Satin-finished 8Cr13MoV stainless steel blade. Spyderco's Round Hole opener. Lightweight black FRN handle scales over steel liners. Accessible liner lock. Four-way pocket clip. The Spyderco Persistence is on the small end of the vast spectrum of Spyderco's knives.
You can expect all the quality and style associated with the Spyderco name in this small offering. The Persistence has an almost chibi esthetic, with a relatively wide blade and handle without being that long. It has a four-way pocket clip, so you can carry it on your right or left side, oriented tip-up or tip-down.
Key Features
- Blade length: 2.75"
- Blade steel: 8Cr13MoV
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: FRN
- Color: Black
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Liner Lock
- Weight: 3.30 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C136PBK |
| Origin: | China |
| Model Number: | Persistence |
| Country of Origin: | China |
| Overall Length: | 6.81" |
| Blade Length: | 2.75" |
| Cutting Edge: | 2.75" |
| Blade Thickness: | 0.13" |
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 4.125" |
| Handle Material: | FRN |
| Color: | Black |
| Weight: | 3.30 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up, Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |