Spyderco Chaparral Raffir Noble (Stainless) (2.75" Satin) Knife [C152RNP]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Chaparral Folding Knife Raffir Noble Brass/Acrylic (2.8" Satin) C152RNP
Spyderco Chaparral Folding Knife Raffir Noble Brass/Acrylic (2.8" Satin) C152RNP is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Spyderco Chaparral model comes equipped with a strikingly beautiful handle design from Raffir Noble. Raffir uses brass and copper mesh and acrylic material to create truly unique 3-D handle patterns. All other details of this model are consistent with the Chaparral family of knives.
A Chaparral is a shrub native to the Western United States with the unique ability to perennially survive, revive and regenerate after being destroyed by drought. Its also what Spyderco calls a new and continuing series of gentlemens folders.
Key Features
- Blade length: 2.80"
- Blade steel: CTS XHP
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: Acrylic, Brass
- Color: Blue, Copper
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Lockback
- Weight: 2.30 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C152RNP |
| Origin: | Taiwan |
| Model Number: | Chaparral |
| Country of Origin: | Taiwan |
| Overall Length: | 6.40" |
| Blade Length: | 2.80" |
| Cutting Edge: | 2.35" |
| Blade Thickness: | 0.08" |
| Blade Material: | CTS XHP |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 3.63" |
| Handle Material: | Acrylic, Brass |
| Color: | Blue, Copper |
| Weight: | 2.30 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Lockback |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Designer: | Sal Glesser |