Spyderco Roadie Blue Plain (Blue) (2" Satin) Knife [C189PBL]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Roadie Slip Joint Knife Blue FRN (2.1" Satin) C189PBL
Spyderco Roadie Slip Joint Knife Blue FRN (2.1" Satin) C189PBL is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
The Roadie was conceived to comply with the TSA's 2013 plan to allow qualified knives on planes. Although the plan was withdrawn by the TSA, Spyderco is ready for the day when knives and planes can coexist. Spyderco's Roadie is essentially an evolved version of a penknife for the modern man.
It has a practical sheepsfoot style blade with a trademarked Double Dent opener for fingernail-free two-handed opening. The blue handle is contoured fiberglass-reinforced nylon with a notched-joint mechanism. An index-finger choil on the blade aids to prevent accidental closure and facilitates precision cuts.
Key Features
- Blade length: 2.09"
- Blade steel: Bohler N690
- Blade style: Sheepsfoot
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: FRN
- Color: Blue
- Opener: Nail Nick
- Lock: Slip Joint
- Weight: 1.00oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C189PBL |
| Origin: | Italy |
| Model Number: | Roadie |
| Country of Origin: | Italy |
| Overall Length: | 5.08" |
| Blade Length: | 2.09" |
| Cutting Edge: | 1.72" |
| Blade Thickness: | 0.11" |
| Blade Material: | Bohler N690 |
| Blade Style: | Sheepsfoot |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 2.99" |
| Handle Material: | FRN |
| Color: | Blue |
| Weight: | 1.00oz. |
| User: | Right Hand. Left Hand |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Nail Nick |
| Lock Type: | Slip Joint |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |