Spyderco Shaman Compression Lock (Black) (3.63" Black) Knife [C229GSBK]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Shaman Compression Lock Knife Black G-10 (3.6" Black Full Ser) C229GSBK
Spyderco Shaman Compression Lock Knife Black G-10 (3.6" Black Full Ser) C229GSBK is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Black DLC coated premium CPM-S30V steel blade with a fully serrated edge. Opener: Ambidextrous thumb hole opener for snappy deployment. Handle: Contoured black G-10 handle keeping your knife in hand. Lock: Compression Lock for top-notch security during use. Carry: Four-position reversible pocket clip.
Spyderco Shaman The Spyderco Shaman is a larger pocket knife built on the iconic Native design. Spyderco gave it a high saber grind and prominent swedge to create excellent edge geometry and a fine-tuned point for precise cutting.
Key Features
- Blade length: 3.61"
- Blade steel: CPM S30V
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Black
- Edge type: Serrated
- Handle material: G-10
- Color: Black
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Compression Lock
- Weight: 5.20 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C229GSBK |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Shaman |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 8.31" |
| Blade Length: | 3.61" |
| Cutting Edge: | 3.125" |
| Blade Thickness: | 0.15" |
| Blade Material: | CPM S30V |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Black |
| Edge Type: | Serrated |
| Handle Length: | 4.70" |
| Handle Thickness: | 0.53" |
| Handle Material: | G-10 |
| Color: | Black |
| Weight: | 5.20 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up, Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Compression Lock |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Frame Liner: | Steel |