Spyderco Shaman Lightwt Compres Lock (Black) (3.5" Satin) Knife [C229SBK]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Shaman Lightweight Compression Lock Knife Black FRN (3.6" Satin Serr)
Spyderco Shaman Lightweight Compression Lock Knife Black FRN (3.6" Satin Serr) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Drop point blade with a satin finish made from CTS BD1N steel with a serrated edge. Opener: Ambidextrous thumb hole opener for snappy deployment. Handle: Lightweight black FRN handle scales with pebbled texturing. Lock: Compression Lock for top-notch security during use.
Carry: Four-position reversible pocket clip. Spyderco Shaman The Spyderco Shaman is a larger pocket knife built on the iconic Native design. Spyderco gave it a high saber grind and prominent swedge to create excellent edge geometry and a fine-tuned point for precise cutting.
Key Features
- Blade length: 3.58"
- Blade steel: CTS BD1N
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Serrated
- Handle material: Other
- Color: Black
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Other
- Weight: 4.80 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C229SBK |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Shaman |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 8.25" |
| Blade Length: | 3.58" |
| Blade Thickness: | 0.15" |
| Blade Material: | CTS BD1N |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Serrated |
| Handle Length: | 4.67" |
| Handle Material: | Other |
| Color: | Black |
| Weight: | 4.80 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up, Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Other |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |