Spyderco Lil' Native Slipit Black (Black) (2.5" Satin) Knife [C230NLGP]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Lil' Native Slip Joint Knife Black G-10 (2.4" Satin) C230NLGP
Spyderco Lil' Native Slip Joint Knife Black G-10 (2.4" Satin) C230NLGP is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Satin finished drop point blade with a plain edge. Thumb hole opener with bronze washer pivot. Black G-10 handle scales. Non-locking slip joint mechanism. Reversible deep-carry right hand tip-up pocket clip.
The Spyderco Lil' Native packs all of the high-performance features of the full-size Native into a compact gentleman's folding knife. A prominent finger choil flows seamlessly into the handle with contours that provide a comfortable and secure grip.
Key Features
- Blade length: 2.42"
- Blade steel: CPM S30V
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: G-10
- Color: Black
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Slip Joint
- Weight: 2.50 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C230NLGP |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Lil' Native |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 5.89" |
| Blade Length: | 2.42" |
| Blade Thickness: | 0.13" |
| Blade Material: | CPM S30V |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 3.47" |
| Handle Thickness: | 0.44" |
| Handle Material: | G-10 |
| Color: | Black |
| Weight: | 2.50 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Slip Joint |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 1.13" |
| Frame Liner: | Steel |
| Handle Width: | 1.125" |