Spyderco Endela Lockback CPM SPY27 (Blue) (3.38" Satin) Knife [C243PCBL]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Endela Lightweight Lockback Knife Blue FRN (3.4" Satin CPM SPY27)
Spyderco Endela Lightweight Lockback Knife Blue FRN (3.4" Satin CPM SPY27) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Drop point blade with a satin finish made from CPM SPY27 steel. Opener: Thumb hole opener for convenient blade operation. Handle: Cobalt blue FRN handle scales with Spyderco's Bi-Directional texturing. Lock: Lockback for solid lockup with a traditional feel. Carry: 4-position carry pocket clip.
Endela The Spyderco Endela was designed to fit in the size gap between the smaller Delica and the larger Endura, hence the name. It's the perfect knife to bridge the gap between EDC convenience and hard-use function. It has just the right blade length and a handle with ample room for even large, gloved hands.
Key Features
- Blade length: 3.41"
- Blade steel: CPM SPY27
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: Other
- Color: Blue
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Lockback
- Weight: 3.10 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C243PCBL |
| Origin: | Japan |
| Model Number: | Endela |
| Country of Origin: | Japan |
| Overall Length: | 8.10" |
| Blade Length: | 3.41" |
| Blade Thickness: | 0.12" |
| Blade Material: | CPM SPY27 |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 4.69" |
| Handle Material: | Other |
| Color: | Blue |
| Weight: | 3.10 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up, Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Lockback |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |