Spyderco Stretch 2 XL Lockback Yellow (Yellow) (4" Satin) Knife [C258PYL]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Stretch 2 XL Lightweight Salt Yellow FRN (4" Satin H-2) C258PYL
Spyderco Stretch 2 XL Lightweight Salt Yellow FRN (4" Satin H-2) C258PYL is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Satin blade made from H-2 stainless steel. Spyderco's famous Round Hole opener. Yellow lightweight FRN handle scales. Back Lock mechanism. Four-way pocket clip. The Spyderco Stretch 2 XL Lightweight Salt is a large, slender knife with Spyderco's renowned quality and unique design. It boasts a blade that nears 4
Key Features
- Blade length: 3.92"
- Blade steel: H2
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: Polymer
- Color: Yellow
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Lockback
- Weight: 3.00 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C258PYL |
| Origin: | Japan |
| Model Number: | Stretch 2 XL |
| Country of Origin: | Japan |
| Overall Length: | 8.85" |
| Blade Length: | 3.92" |
| Cutting Edge: | 3.50" |
| Blade Thickness: | 0.12" |
| Blade Material: | H2 |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Hollow |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 4.97" |
| Handle Thickness: | 0.43" |
| Handle Material: | Polymer |
| Color: | Yellow |
| Weight: | 3.00 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up, Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Lockback |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 1.25" |
| Handle Width: | 1.125" |
| Pivot Type: | Washers |