Spyderco Dragonfly 3 Lockback (Gray) (2.25" Satin) Knife [C28PGYW2]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Dragonfly 2 Knife w/ Emerson Opener Dark Gray (2.28" Satin) C28PGYW2
Spyderco Dragonfly 2 Knife w/ Emerson Opener Dark Gray (2.28" Satin) C28PGYW2 is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Satin-finished drop point blade made from VG10 steel. Ambidextrous thumb hole opener and Emerson Wave opener. Textured dark gray FRN handle scales. Ambidextrous lockback mechanism. Reversible tip-up wire pocket clip.
Spyderco's Dragonfly 2 is a second-generation knife that has undergone some stellar improvements thanks to the C.Q.I.-Constant Quality Improvement process employed by Spyderco.
Key Features
- Blade length: 2.28"
- Blade steel: VG10
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: FRN
- Color: Gray
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Lockback
- Weight: 1.30 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C28PGYW2 |
| Origin: | Japan |
| Model Number: | Dragonfly |
| Country of Origin: | Japan |
| Overall Length: | 5.59" |
| Blade Length: | 2.28" |
| Cutting Edge: | 1.85" |
| Blade Thickness: | 0.11" |
| Blade Material: | VG10 |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 3.33" |
| Handle Thickness: | 0.34" |
| Handle Material: | FRN |
| Color: | Gray |
| Weight: | 1.30 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Lockback |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |