Spyderco Dragonfly 2 Salt Lockback (Red) (2.25" Satin) Knife [C28SYL2HB]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Dragonfly 2 Hawkbill Salt Knife Yellow FRN (2.3" Satin Serr) C28SYL2HB
Spyderco Dragonfly 2 Hawkbill Salt Knife Yellow FRN (2.3" Satin Serr) C28SYL2HB is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Satin-finished, serrated hawkbill blade made from H-1* steel. Ambidextrous thumb hole opener. Textured yellow FRN handle scales. Ambidextrous lockback mechanism. Reversible tip-up wire pocket clip. This Dragonfly 2 features a hawkbill style blade made from rustproof H-1 stainless steel.
The blade is fully serrated and sports jimping on the thumb ramp for better control and feel. The yellow FRN handle uses Spyderco's patented Bi-Directional Texturing and has a reversible tip-up wire clip for superb carry characteristics. The Back Lock steel frame ensures a tight lock with solid performance.
Key Features
- Blade length: 2.30"
- Blade steel: H1
- Blade style: Hawkbill
- Blade finish: Satin
- Edge type: Serrated
- Handle material: FRN
- Color: Yellow
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Lockback
- Weight: 1.30 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C28SYL2HB |
| Origin: | Japan |
| Model Number: | Dragonfly 2 |
| Country of Origin: | Japan |
| Overall Length: | 5.49" |
| Blade Length: | 2.30" |
| Blade Thickness: | 0.11" |
| Blade Material: | H1 |
| Blade Style: | Hawkbill |
| Blade Grind: | Hollow |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Serrated |
| Handle Length: | 3.19" |
| Handle Thickness: | 0.34" |
| Handle Material: | FRN |
| Color: | Yellow |
| Weight: | 1.30 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Lockback |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 1.00" |
| Handle Width: | 0.875" |