Spyderco Military Model (Stainless) (30" Satin) Knife [C36GPE]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Military Knife Black G-10 (4" Satin S30V) C36GPE
Spyderco Military Knife Black G-10 (4" Satin S30V) C36GPE is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Satin-finished modified clip-point made from CPM-S30V for long-term edge retention and rust resistance. And a jimped thumb ramp for the ultimate cutting control. Opener: A 14mm laser-cut Spyderco Round Hole for quick deployment with or without gloves. Handle: Black G-10 that's tough and lightweight.
Spacers between the scales create a gap for easier inspection and cleaning. And superior ergonomics allow the fingers to securely grip the knife along the choils and grooves to prevent slippage. Lock: A nested liner lock for secure lockup and easy disengagement.
Key Features
- Blade length: 4.00"
- Blade steel: CPM S30V
- Blade style: Clip Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: G-10
- Color: Black
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Liner Lock
- Weight: 4.20 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C36GPE |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Military |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 9.50" |
| Blade Length: | 4.00" |
| Cutting Edge: | 3.69" |
| Blade Thickness: | 0.16" |
| Blade Material: | CPM S30V |
| Blade Style: | Clip Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 5.50" |
| Handle Material: | G-10 |
| Color: | Black |
| Weight: | 4.20 oz. |
| User: | Right Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Best Use: | Tactical |
| Product Type: | Knife |