Spyderco Native 5 Salt Lockback Yellow (Yellow) (3" Satin) Knife [C41PYL5]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Native 5 MagnaCut Salt Lockback Knife Yellow FRN (3" Satin) C41PYL5
Spyderco Native 5 MagnaCut Salt Lockback Knife Yellow FRN (3" Satin) C41PYL5 is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
The Spyderco Native 5 Salt infuses the best-selling Native 5 design with extraordinary rustproof qualities. Its blade is made from full-flat ground Magnacut, a martensitic steel that is immune to corrosion.
The blade is paired with a lightweight, yellow FRN handle with bi-directional texturing for a positive grip in or out of the water. A four-position pocket clip allows secure everyday carry. Features: MagnaCut steel offers extreme corrosion resistance.
Key Features
- Blade length: 3.00"
- Blade steel: CPM MagnaCut
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: FRN
- Color: Yellow
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Lockback
- Weight: 2.50 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C41PYL5 |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Native 5 Salt |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 6.875" |
| Blade Length: | 3.00" |
| Cutting Edge: | 2.44" |
| Blade Thickness: | 0.13" |
| Blade Material: | CPM MagnaCut |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 4.00" |
| Handle Thickness: | 0.43" |
| Handle Material: | FRN |
| Color: | Yellow |
| Weight: | 2.50 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up, Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Lockback |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |