Spyderco Rescue Lockback 79mm Orange (Orange) (3" Satin) Knife [C45SOR]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Rescue 79 mm Orange FRN Folding Knife (Satin SER) C45SOR
Spyderco Rescue 79 mm Orange FRN Folding Knife (Satin SER) C45SOR is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Reasons Spyderco offers smaller knives are numerous but essentially people's hands come in different sizes and we occasionally find ourselves in social situations that dictate use of a smaller blade. Many think smaller versions of the same model are simply shrunk down. Not so.
For every design to reach its utmost level of ergonomic comfort and maximum performance we often take features and engineer/rework them into a more diminutive pattern. An example is our 79mm version of the Rescue Model.
Key Features
- Blade length: 3.00"
- Blade steel: Stainless Steel
- Blade style: Sheepsfoot
- Blade finish: Mirror
- Edge type: Serrated
- Handle material: Polymer
- Color: Orange
- Weight: 5.00oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C45SOR |
| Origin: | Japan |
| Model Number: | Rescue |
| Country of Origin: | Japan |
| Overall Length: | 8.50" |
| Blade Length: | 3.00" |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Blade Style: | Sheepsfoot |
| Finish: | Mirror |
| Edge Type: | Serrated |
| Handle Length: | 4.50" |
| Handle Material: | Polymer |
| Color: | Orange |
| Weight: | 5.00oz. |
| User: | Right Hand |
| Knife Type: | Manual |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |