Spyderco Para Military 2 Comp Lock (Black) (3.5" Satin) Knife [C81GPCMOBK2]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Paramilitary 2 Knife Digi Camo (3.4" Black S45VN) C81GPCMOBK2
Spyderco Paramilitary 2 Knife Digi Camo (3.4" Black S45VN) C81GPCMOBK2 is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Black CPM S45VN stainless steel blade with high edge retention. Opener: Spyderco's signature Round Hole opener with washer pivot system for buttery-smooth opening. Handle: Fine-textured G-10 handle scales in digi camo over stainless steel liners.
Lock: Spyderco's excellent Compression Lock for maximum safety and accessibility. Carry: Four-way pocket clip that can be oriented for tip-up or tip-down carry on either the right or left side.
Key Features
- Blade length: 3.44"
- Blade steel: CPM S45VN
- Blade style: Clip Point
- Blade finish: Black
- Edge type: Plain
- Handle material: G-10
- Color: Green
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Compression Lock
- Weight: 3.75 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C81GPCMOBK2 |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Paramilitary 2 |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 8.25" |
| Blade Length: | 3.44" |
| Cutting Edge: | 3.00" |
| Blade Thickness: | 0.14" |
| Blade Material: | CPM S45VN |
| Blade Style: | Clip Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Black |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 4.81" |
| Handle Thickness: | 0.46" |
| Handle Material: | G-10 |
| Color: | Green |
| Weight: | 3.75 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up, Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Compression Lock |
| Best Use: | Tactical |
| Product Type: | Knife |
| Frame Liner: | Steel |