Spyderco Pacific Salt 2 Lockback Yellow (Yellow) (3.75" Satin) Knife [C91PYL2]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Pacific Salt 2 Lockback Knife Yellow FRN (3.4" Satin H2) C91PYL2
Spyderco Pacific Salt 2 Lockback Knife Yellow FRN (3.4" Satin H2) C91PYL2 is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Satin-finished drop point blade made from rust-proof H2 steel. Ambidextrous thumb hole opener. Textured yellow FRN handle scales. Ambidextrous lockback mechanism. Reversible tip-up wire pocket clip.
The Pacific Salt 2 knife from Spyderco is an updated model of the Pacific, built specifically for those that spend time in and around water.
Key Features
- Blade length: 3.75"
- Blade steel: H2
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: FRN
- Color: Yellow
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Lockback
- Weight: 2.90 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C91PYL2 |
| Origin: | Japan |
| Model Number: | Pacific Salt 2 |
| Country of Origin: | Japan |
| Overall Length: | 8.75" |
| Blade Length: | 3.75" |
| Blade Thickness: | 0.11" |
| Blade Material: | H2 |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Hollow |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 5.00" |
| Handle Thickness: | 0.43" |
| Handle Material: | FRN |
| Color: | Yellow |
| Weight: | 2.90 oz. |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Lockback |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 1.375" |
| Handle Width: | 1.125" |