Spyderco Temperance Fixed Blade Gray Knife [FB05SGY]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Temperance Fixed Blade Knife Gray FRN (4.5" Satin CRU-WEAR Full Serr)
Spyderco Temperance Fixed Blade Knife Gray FRN (4.5" Satin CRU-WEAR Full Serr) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Fully serrated SpyderEdge drop point blade with a satin finish made from CPM CRU-WEAR steel. Handle: Tough and lightweight gray FRN handle. Carry: Custom-molded black Boltaron sheath. Temperance Fixed Blade The Spyderco Temperance fixed blade is making a limited-edition Sprint Run return!
Designed by Sal Glesser, and crafted from CPM CRU-WEAR, this lightweight yet incredibly durable knife withstands hard use which makes it great for camping, hiking, and tackling the tasks of the great outdoors.
Key Features
- Blade length: 4.46"
- Blade steel: CPM CRU-WEAR
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Fully Serrated
- Handle material: Polymer
- Color: Gray
- Weight: 5.40oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | FB05SGY |
| Origin: | Japan |
| Model Number: | Temperance Fixed Blade |
| Country of Origin: | Japan |
| Overall Length: | 9.42" |
| Blade Length: | 4.46" |
| Cutting Edge: | 4.15" |
| Blade Thickness: | 0.16" |
| Blade Material: | CPM CRU-WEAR |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Fully Serrated |
| Handle Length: | 5.02" |
| Handle Material: | Polymer |
| Color: | Gray |
| Weight: | 5.40oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Knife Type: | Fixed Blade |
| Best Use: | Camp/Hike |
| Product Type: | Knife |
| Designer: | Sal Glesser |
| Sheath: | Polymer |