Spyderco Enuff 2 Fixed Blade Blue K390 Knife [FB31SBL2K390]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Enuff Leaf Knife Blue FRN (3.95" Satin Serr K390) FB31SBL2K390
Spyderco Enuff Leaf Knife Blue FRN (3.95" Satin Serr K390) FB31SBL2K390 is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Sharp, satin finished serrated drop point blade in K390 steel. Blue FRN textured handle. Polymer sheath. The Spyderco Enuff Leaf has a full-tang handle design capped with Bi-Directional Textured injection-molded FRN scales.
The leaf shaped blade profile makes an excellent cutting and puncturing tool, and comes complete with a molded polymer sheath. Spyderco has excellent fixed blades, and now is a great time to add to your collection.
Key Features
- Blade length: 3.97"
- Blade steel: Bohler K390
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Serrated
- Handle material: FRN
- Color: Blue
- Weight: 3.30 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | FB31SBL2K390 |
| Origin: | Japan |
| Model Number: | Enuff 2 |
| Country of Origin: | Japan |
| Overall Length: | 8.00" |
| Blade Length: | 3.97" |
| Blade Thickness: | 0.118" |
| Blade Material: | Bohler K390 |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Serrated |
| Handle Length: | 4.00" |
| Handle Material: | FRN |
| Color: | Blue |
| Weight: | 3.30 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Knife Type: | Fixed Blade |
| Best Use: | Camp/Hike |
| Product Type: | Knife |
| Sheath: | Polymer |