Spyderco Warrior Hawk [H03]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Warrior Hawk 13.6" Tomahawk Axe Black G-10 w/ Boltaron Sheath H03
Spyderco Warrior Hawk 13.6" Tomahawk Axe Black G-10 w/ Boltaron Sheath H03 is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
The Spyderco Warrior Hawk offers a versatile tactical design that is equally suited to utility and combat applications. Designer Laci Szabo drew from his extensive martial arts, military, and law enforcement experience to create this highly functional hand axe.
The axe head sports a faceted cutting edge with a rear spike, and a full tang handle sandwiched between long G-10 scales. It has an extended tang that serves as a prybar and a lanyard hole attachment. Achieve versatile tactical functionality with the Spyderco Warrior Hawk.
Key Features
- Blade finish: Black
- Handle material: G-10
- Color: Black
- Weight: 1 lb. 15.00 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | H03 |
| Origin: | Taiwan |
| Model Number: | Warrior Hawk |
| Country of Origin: | Taiwan |
| Overall Length: | 13.60" |
| Cutting Edge: | 2.99" |
| Finish: | Black |
| Handle Material: | G-10 |
| Color: | Black |
| Weight: | 1 lb. 15.00 oz. |
| Best Use: | Tactical |
| Product Type: | Axe |
| Head Material: | D2 |
| Head Thickness: | 0.30" |
| Head Width: | 5.88" |
| Sheath: | Polymer |