Spyderco Manbug Lockback Coba SPY27 (Blue) (2" Satin) Knife [MPCBL]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Manbug Lockback Knife Cobalt Blue FRN (2" Satin SPY27) MPCBL
Spyderco Manbug Lockback Knife Cobalt Blue FRN (2" Satin SPY27) MPCBL is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Clip point blade with a satin finish made from CPM SPY27 steel. Opener: Spyderco's Trademark Round Hole opener. Handle: Injection molded cobalt blue FRN handle scales. Lock: Lockback to prevent unintentional blade closure.
Spyderco Manbug The newest incarnation of the Spyderco Manbug has the iconic leaf-shaped blade shape, with its well-known graceful curves. Side by side, the Manbug and the Ladybug are a contrast of gender-related differences.
Key Features
- Blade length: 1.90"
- Blade steel: CPM SPY27
- Blade style: Clip Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: Polymer
- Color: Blue
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Lockback
- Weight: 0.70 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | MPCBL |
| Origin: | Japan |
| Model Number: | Manbug |
| Country of Origin: | Japan |
| Overall Length: | 4.40" |
| Blade Length: | 1.90" |
| Cutting Edge: | 1.69" |
| Blade Thickness: | 0.10" |
| Blade Material: | CPM SPY27 |
| Blade Style: | Clip Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 2.50" |
| Handle Material: | Polymer |
| Color: | Blue |
| Weight: | 0.70 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Lockback |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |