Buck 264 Cavalier Frame Lock Knife Aluminum w/ Carbon Fiber (3.6" SW 7Cr17)
Free shipping for orders over $69
Buck 264 Cavalier Frame Lock Knife Aluminum w/ Carbon Fiber (3.6" SW 7Cr17)
Buck 264 Cavalier Frame Lock Knife Aluminum w/ Carbon Fiber (3.6" SW 7Cr17) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Drop point blade made of 7Cr17 steel with a stonewash finish. Flipper opener. Gray anodized aluminum handle with carbon fiber inlay. Durable frame lock. Stonewash finished stainless steel pocket clip for tip-up carry. The Buck 264 Cavalier knife has a beautiful sleek design that knife nuts are sure to love.
It it constructed with highly durable materials that make it perfect for everyday cutting, slicing, and dicing. It can go with you camping, hiking, or just hang out in your pocket for every day needs. This is a magnificent Buck folding knife that you simply must have!
Key Features
- Blade length: 3.50"
- Blade steel: Stainless Steel
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Stonewash
- Edge type: Plain
- Handle material: Aluminum
- Color: Gray
- Opener: Flipper
- Lock: Frame Lock
- Weight: 3.00 oz.
Specifications
| Brand: | Buck Knives |
| Vendor Code: | 13245 |
| Origin: | China |
| Model Number: | Cavalier |
| Country of Origin: | China |
| Overall Length: | 8.00" |
| Blade Length: | 3.50" |
| Cutting Edge: | 3.31" |
| Blade Thickness: | 0.10" |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Stonewash |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 4.50" |
| Handle Thickness: | 0.46" |
| Handle Material: | Aluminum |
| Color: | Gray |
| Weight: | 3.00 oz. |
| User: | Right Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Flipper |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 0.68" |
| Frame Liner: | Aluminum |
| Handle Width: | 0.75" |
| Pivot Type: | Washers |